SKUTECZNOŚĆ ZABIEGÓW REDUKUJĄCYCH TKANKĘ TŁUSZCZOWĄ - wywiad z chirurgiem plastycznym

Rozmawiając o uszeregowaniu zabiegów modelujących ciało, musimy sobie uzmysłowić przede wszystkim dwie kwestie. Po pierwsze – żadna z dostępnych metod pozbycia się nadmiernego tłuszczu nie jest metodą odchudzającą! Taka metoda w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej nie istnieje. [...] Po drugie, jak praktycznie w każdej innej dziedzinie to, co jest tanie nie działa albo działa słabo – niby oczywiste, ale ile przysparza codziennych problemów…?
July
26

SKUTECZNOŚĆ ZABIEGÓW REDUKUJĄCYCH TKANKĘ TŁUSZCZOWĄ I NOWOCZESNE METODY PRZESZCZEPIANIA TŁUSZCZU

Rozmowa z chirurgiem plastycznym, dr n. med. Łukaszem Drozdem.

Panie Doktorze, mamy w tej chwili prawdziwą eksplozję różnego rodzaju zabiegów, które kuszą obietnicą pięknej, nienagannej sylwetki, bez zbędnej tkanki tłuszczowej. Problem nadmiaru tkanki tłuszczowej jest bardzo częsty, szczególnie u kobiet po ciąży oraz po 40 roku życia. Chciałam jednak zapytać o możliwe rozwiązania tego kłopotliwego a czasem wstydliwego dla nas problemu. Które obecnie dostępne zabiegi upiększające są lepsze a które gorsze? Czy możemy jakoś usystematyzować te zabiegi? Czy istnieje jakaś np. skala oceny skuteczności?

Zabiegi redukujące tkankę tłuszczową, czyli modelujące sylwetkę, są oczywiście usystematyzowane – nie tylko w podręcznikach, ale i w praktyce. Wszędzie jednak tam, gdzie pojawia się potrzeba, pojawiają się niestety także dziesiątki różnych, czasami dziwacznych, rozwiązań których skuteczność kończy się na kampanii marketingowej, odwracającej uwagę pacjenta od informacji merytorycznych, czyli czymś co ja nazywam „marketingową nowomową” lub „marketingową sałatą”.

Rozmawiając o uszeregowaniu zabiegów modelujących ciało, musimy sobie uzmysłowić przede wszystkim dwie kwestie. Po pierwsze – żadna z dostępnych metod pozbycia się nadmiernego tłuszczu nie jest metodą odchudzającą! Taka metoda w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej nie istnieje. Odchudzanie można osiągnąć wyłącznie połączeniem diety, wysiłku fizycznego, fizjoterapii, psychologii a czasami chirurgią bariatryczne. W chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej mamy do czynienia tylko i wyłącznie z metodami modelowania sylwetki. Nazywanie tego wyszczuplaniem, odchudzaniem, zmniejszaniem rozmiaru, itd., jest zwyczajnym kłamstwem i właśnie „marketingową sałatą słowną”.

Po drugie, jak praktycznie w każdej innej dziedzinie to, co jest tanie nie działa albo działa słabo – niby oczywiste, ale ile przysparza codziennych problemów…?

No dobrze, a jak to jest z tym uszeregowaniem zabiegów modelujących ciało? Skąd pacjent może się łatwo rozeznać, co działa i daje pożądany efekt, a co jest tylko iluzją efektu?

Mamy trzy grupy zabiegów upiększających wpływających na redukcję tkanki tłuszczowej a przez to modelowanie sylwetki. Zacznijmy od metod najbardziej agresywnych, czyli metod chirurgii plastycznej. Są one:

  1. najdroższe
  2. najbardziej skuteczne
  3. efekt dzięki nim osiągnięty utrzymuje się najdłużej
  4. okres rekonwalescencji po zabiegach z tej grupy jest najdłuższy

W tej grupie zabiegów (chirurgicznych) myślimy przede wszystkim o liposukcji i lipolizie laserowej. Są to operacje chirurgii plastycznej (nie mylić z chirurgią ogólną, ginekologią, proktologią, urologią itp.), które każdorazowo powinny być wykonywane w warunkach bloku operacyjnego z zachowanym odpowiednim reżimem sterylności i bezpieczeństwa znieczulenia tj. w asyście anestezjologa.  Liposukcja jest najskuteczniejszym od ponad 30 lat, znanym i powszechnie praktykowanym zabiegiem usuwania tłuszczu. W trakcie tej operacji usuwamy tkankę tłuszczową, a więc całe komórki zawierające tłuszcz, a nie tylko opróżniamy je z tłuszczu. Tym samym efekt jojo nam nie grozi! Podobnie dzieje się przy lipolizie laserowej, z tą jednak różnicą, że tkanka tłuszczowa nie zostaje odessana tylko wypalona laserem. 

Drugi poziom zabiegów redukujących tkankę tłuszczową to metody z zakresu medycyny estetycznej. Są to zabiegi tańsze niż operacje, ale też mniej skuteczne, a efekt dzięki nim osiągnięty trwa krócej, aniżeli po zabiegu chirurgicznym. Mówimy tutaj o zabiegach z wykorzystaniem preparatów rozpuszczających tkankę tłuszczową (lipoliza iniekcyjna) w sposób podobny jak płyn do zmywania naczyń usuwa tłuszczowe zabrudzenia. Mamy dwa główne rodzaje leków wywołujących taki efekt: jedne zawierają fosfatydylocholinę, drugie kwas dezoksycholowy. Kwas dezoksycholowy według badań prowadzonych przez Amerykańską Agencję Leków i Żywności (FDA), jest skuteczniejszy w zwalczaniu tkanki tłuszczowej. W tej grupie zabiegów mamy także zabiegi wykorzystujące zaawansowane technologie, których skuteczność jest nieco mniejsza, aniżeli lipolizy iniekcyjnej, ale wciąż są na tyle agresywne, że muszą być wykonywane przez lekarza. Do tej grupy należą wszystkie zabiegi z użyciem lasera przezskórnego i ultradźwięków (technologia HIFU). Są to zabiegi dość bolesne, a znieczulenie pacjenta nie jest możliwe, bo stosowane powszechnie maści znieczulające nie docierają do głębokich warstw tkanki podskórnej i jej nie znieczulają 

Trzeci, a zarazem najmniej skuteczny rodzaj zabiegów redukujących tkankę tłuszczową to zabiegi kosmetologiczne. Są one najmniej skuteczne, najtańsze i mają najmniejszą trwałość efektu. Dlatego też zabiegi te muszą być wykonywane w seriach po kilka lub kilkanaście, aby uzyskać oczekiwany przez pacjenta efekt. Możemy tutaj wyróżnić Endermologie i inne masaże podciśnieniowe oraz częściowo technologie z użyciem fali radiowej (RF) i podczerwieni. Zabiegi te nie usuwają tkanki tłuszczowej, a jedynie powodują redystrybucję tłuszczu (lepsze jego rozmieszczenie), lepsze ukrwienie tkanki tłuszczowej i drenaż limfatyczny, czyli zmniejszenie obrzęków. Metodami tymi najskuteczniej likwidować cellulit, szczególnie u kobiet w okolicach pośladków i ud. Jedynym zabiegiem z tej grupy zaawansowania usuwającym w pewien sposób tkankę tłuszczową jest kriolipoliza. Istota tej technologii polega na uszkodzeniu tkanki tłuszczowej zimnem (zamrożenie), w efekcie czego jej ilość się zmniejsza. Zabieg jest jednak znacznie mniej skuteczny, aniżeli zabiegi chirurgiczne oraz lipoliza iniekcyjna, zaawansowane technologie laserowe i ultradźwiękowe (HIFU). Kriolipoliza jest też jednym z zabiegów, który najczęściej daje powikłania, ponieważ nie mamy pełnej kontroli nad reakcją skóry na miejscowe działanie niskiej temperatury. Skutkuje to niestety odmrożeniami, które często stają się podstawą do roszczeń przeciwko osobom, które zabieg przeprowadziły – tego typu przypadki znam bardzo dobrze z obowiązków biegłego sądowego.

Czyli tak naprawdę chodzi o odpowiedni dobór rodzaju zabiegu do skali problemu, tak?

Zasadniczo tak, ale jest jeszcze jeden czynnik, który również odgrywa istotną dla pacjenta rolę. Jest to czas rekonwalescencji potrzebny po każdym z zabiegów. Weźmy pod uwagę, że większość pacjentów poddających się tego rodzaju terapiom to kobiety w wieku 25-45 lat, a więc w pełni rozwoju zawodowego i rodzinnego. Kobiety nowoczesne, pełne energii, pasji, zaangażowania i energii. Zazwyczaj nie chcą one musieć wykluczyć się ze swoich codziennych zajęć na 1-2 tygodnie. Chcą osiągną szybki efekt, nawet mniejszy, ale bez długiej rekonwalescencji. Możemy wówczas zaproponować np. lipolizę iniekcyjną lub zabieg HIFU na tkankę tłuszczową – cena będzie ostatecznie podobna jak operacji chirurgicznej, bo zabieg należy powtórzyć, ale nie wyklucza to kobiety z jej życia codziennego. To jest czasem wybór pacjenta, podyktowany własnymi preferencjami. Bezwzględnie najskuteczniejszą jednak metodą, jest liposukcja.

Liposukcja jest nie tylko okazją do pozbycia się niepożądanej tkanki tłuszczowej, ale istnieje przecież możliwość jej wykorzystania w miejscach, w których chcielibyśmy jej mieć nieco więcej.

Tak, jeśli ma się do tego odpowiedni sprzęt. Metoda BEAULI ® zwana też Metodą Berlińską przeszczepiania tłuszczu jest obecnie uważana za najbardziej skuteczną co do przeżywalności przeszczepionego tłuszczu. Proces pobierania i wydzielania tkanki tłuszczowej do przeszczepu musimy każdorazowo wykonać bardzo delikatnie i szybko, aby odessany tłuszcze nie zdążył się schłodzić. Wówczas mamy największe szanse na skuteczne przeszczepienie. Metodą BEAULI ® możemy powiększać pośladki, modelować piersi, łydki, dłonie, ale też powiększać i modelować usta i co najważniejsze odmładzać twarz! Przeszczep tłuszczu do twarzy uważany jest obecnie za jeden z bardziej skutecznych zabiegów pozwalających w sposób naturalny poprawić owal twarzy i odmłodzić wygląd o kilka lat.

Dziękuję za rozmowę.