Botox (botoks)

Botox (botoks)

Jak działa? W jakich celach się go stosuje? Jak wyglądają zabiegi z wykorzystaniem botoksu? Czy i od jakiego wieku warto stosować Botox?
June
23


HISTORIA BOTOKSU W PIGUŁCE

Toksyna botulinowa to toksyna, którą wytwarzają beztlenowe bakterie jadu kiełbasianego Clostridum botulinum. W medycynie jest powszechnie stosowana do leczenia przykurczów mięśni, tików, zeza, kurczu powiek, a także usuwania nadmiernego napięcia mięśni u dzieci chorych na porażenie mózgowe i osób po udarze mózgu. W medycynie estetyczniej toksyna botulinowa pojawiła się dopiero w latach 80. XX wieku – zaczęto wykorzystywać ją do wygładzania zmarszczek wokół oczu i na czole. W Polsce botulina weszła do gabinetów medycyny estetycznej dopiero w 1996 roku.

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, zyskując rzesze zwolenników. Jednak wciąż jest wielu przeciwników botoksu, a media donoszą o szkodliwości preparatu i defektach, jakie powoduje. Mimo że toksyna botulinowa jest stosowana na świecie już od kilkudziesięciu lat, m.in. w neurologii, okulistyce i ortopedii, a w ostatnich latach w medycynie estetycznej, wciąż budzi wiele dyskusji i sprzecznych opinii. Jak jest naprawdę? Rozprawiamy się z mitami i prezentujemy fakty na temat toksyny botulinowej.

Co to jest botox i jak działa?
 

Botox to kompleks toksyny botulinowej typu A. Jest on zarejestrowany jako lek, co oznacza, że może być podany tylko przez lekarza.  Botox zaburza przewodnictwo nerwowo-mieśniowe, co objawia się spłyceniem lub całkowitym wyeliminowanem zmarszczek mimicznych na czole, wokół oczu (tzw. kurzych łapek), między brwiami (tzw. lwia zmarszczka). Co ważne, można też stosować toksynę botulinową bardziej rozcieńczoną , czyli w formie mezobotoxu. Wtedy możemy spłycić także zmarszczki na szyi, policzkach, wokół ust (tzw. zmarszczki palacza). 

Zastosowanie botoxu w medycynie 
Botox jako lek służy do leczenia zaburzeń neurologicznych (m. in. kurczu powiek, ogniskowej spastyczności), nadpotliwości pach, zaburzeń czynności pęcherza moczowego oraz do korekty zmarszczek mimicznych 1/3 górnej części twarzy. Jednak toksyna botulinowa jest szeroko stosowana poza wskazaniami rejestracyjnymi, jak chociażby do łagodzenia objawów bruksizmu. Bardzo popularnym i skutecznym polem do wykorzystania Botoxu jest leczenie nadpotliwości – w obrębie dłoni, stóp, czoła, owłosionej skóry głowy. Coraz częściej Botox jest także wykorzystywany w leczeniu migren. 

Botox - jak wygląda zabieg i ile trwa? 
Prawidłowe wykonanie zabiegu wymaga precyzji i doświadczenia. Zazwyczaj zabieg można wykonać bezpośrednio po konsultacji, o ile lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań. Makijaż należy zmyć, skóra jest dezynfekowana, lekarz podczas mimiki zaznacza na skórze pacjenta punkty, w które poda ściśle określoną ilość jednostek Botoxu.

botox_allestetis

Większość zabiegów (poza nadpotliwości dłoni i stóp) nie wymaga znieczulenia. Cała procedura trwa 15-30 minut, sam zabieg nie jest bolesny. Po 2 tygodniach należy udać się na wizytę kontrolną, aby ocenić efekty i ewentualnie wykonać niewielkie korekty. 

Jak długo utrzymują się efekty Botoxu? 
Czas utrzymywania się efektu zabiegu z użyciem Botoxu jest różny, zależy m. in. od ilości podanego leku, zamierzonych efektów, trybu życia pacjenta i jego indywidualnych predyspozycji. Co ciekawe, im dłużej będziemy poddawać się zabiegom z użyciem Botoxu, tym rzadziej trzeba będzie je wykonywać – mówić wprost, nasz mózg “odzwyczaja” się od używania określonych mięśni mimicznych. 

Jak często można robić Botox? 
Pełny zabieg można wykonać w tej samej okolicy nie częściej niż co 3 miesiące. 

Zalecenia po zabiegu (zmarszczki)
Po zabiegu nie można lecieć samolotem, korzystać z sauny i uprawiać zaawansowanej aktywności fizycznej. Zalecam także nie nakładać makijażu bezpośrednio po zabiegu. Nie należy także palić papierosów ani pić dużych ilości alkoholu przez tydzień.

Od jakiego wieku można robić botox? 
Wiek nie jest kryterium kwalifikacji do zabiegu. Liczy się stan zdrowia oraz badanie fizykalne. 

1     2     3


Czy ekspresja twarzy po botoksie pozostanie naturalna? 
Mimika po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej jest miejscowo ograniczona, czyli na przykład nie tworzą się głębokie zmarszczki wokół oczu przy każdym uśmiechu, jednak dobrze wykonany zabieg nie nadaje twarzy sztucznego wyglądu ani nie zmienia rysów twarzy. Owszem, twarz wygląda na bardziej wypoczęta, a część zmarszczek znika. Natomiast częste obawy pacjentek wynikają z mylenia działania Botoxu z innymi, nadużywanymi przez niektórych zabiegami, jak m. in. nadmierne wypełnienie policzków czy doliny łez usieciowanym kwasem hialuronowym.

efekty_botoksu_allestetis


Czy efekty stosowania botoxu są odwracalne? 
Jak najbardziej, jednak nie ma specyficznej odtrutki na Botox – czas działa na naszą korzyść, w zależności od okolicy poddanej zabiegowi, idywidualnych predyspozycji pacjenta oraz ilości zużytego Botoxu, efekt utrzymuje się 3-6 miesięcy. Jeśli zdarzą się działania niepożądane, które najczęściej wynikają z migracji niewielkich ilości leku poza obszar zabiegowy, zazwyczaj ustępują w ciągu 2-6 tygodni. 

Kto może wykonywać zabiegi z użyciem botoxu? 
Zabieg może wykonać tylko odpowiednio przeszkolony lekarz. Warto o tym pamiętać zanim zdecyduje się na wykonanie go w innym miejscu (także ze względu na to, że jego efekty utrzymują się nawet pół roku). 

Czy to prawda, że jeśli przestaniemy używać botoxu to zmarszczki się pogłębią? 
Absolutnie nie. Przez okres działania toksyny zmarszczki nie będą się pogłębiać ani tworzyć nowe (oczywiście tam, gdzie lek został podany). Jeśli pacjentka zdecyduje, że nie chce kolejnego zabiegu, jej skóra, mimika powrócą do stanu sprzed pierwszego podania toksyny botulinowej. 

Co to jest baby botox?
Baby botox to zabieg z użyciem minimalnych dawek toksyny botulinowej, który nie blokuje całkowicie aktywności mięśni mimicznych, a jedynie ją ogranicza. 

Czy zabieg z użyciem botoxu jest bolesny? 
Nie, większość zabiegów, jak podanie Botoxu w okolicy 1/3 górnej twarzy, leczenie bruksizmu czy migren, nie wymaga znieczulenia. Wyjątkiem jest leczenie nadmiernej potliwości stóp i rąk, które wymaga znieczulenia kremem. 

Jakie są przeciwwskazania do botoxu? 
Specyficzne dla toksyny botulinowej są przeciwwskazania neurologiczne, czyli miastenia i zespół Lamberta-Eatona, wszelkie zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego oraz nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, które jednak występują bardzo rzadko. Przeciwwskazaniem jest także terapia niektórymi lekami oraz okres 2 tygodni od jej zakończenia ( dotyczy to wielu antybiotyków, przede wszystkim aminoglikozydowych, np. genatymycyny, a także leków rozkurczowych). Pozostałe przeciwwskazania są dokładnie takie same, jak do wszystkich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, czyli jakakolwiek infekcja (zarówno ogólnoustrojowa, jak i w miejscu planowanych iniekcji), ciąża, okres karmienia piersią, zaostrzenia choroby przewlekłej, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, źle kontrolowana cukrzyca, choroby nowotworowe itp. Ważnym przeciwwskazaniem są także nierealistyczne oczekiwania pacjenta odnośnie efektów, jakie można uzyskać – nie da się całkowicie wyeliminować zmarszczek utrwalonych u 60-letniej osoby, która do tej pory nie stosowała żadnych zabiegów. Doświadczony lekarz oceni skórę i zaproponuje optymalne rozwiązanie – botox nie jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających dużo wiotkiej skóry. W takiej sytuacji zazwyczaj proponuję w pierwszej kolejności pracę nad zagęszczeniem i poprawą jakości skóry, a dopiero potem Botox. Stosowanie niektórych leków antyagregacyjnych, jak np. Aspiryna czy antykoagulacyjnych ( Clexane, Warfin, Pradaxa) nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem, jednak wszelkie przyjmowane leki należy zgłosić lekarzowi podczas konsultacji, na której odbywa się kwalifikacja do zabiegu. Choroba Hashimoto nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania toksyny botulinowej. 

Jakie są zalecenia po zabiegu? 
Do 4 godzin po zabiegu nie należy się nadmiernie schylać, w dniu zabiegu zalecam ograniczenie aktywności fizycznej oraz unikanie masażu miejsc poddanych terapii.

Botox czy kwas hialuronowy – co wybrać? 
Są to zupełnie inne substancje, mające absolutnie różne zastosowania i efekty biologiczne. Do korekty zmarszczek mimicznych, nadpotliwości, bruksizmu służy toksyna botulinowa. Kwas hialuronowy z kolei nadaje objętość, w mezoterapii nawilża skórę. 

Efekty uboczne/działania niepożądane – co powinno nas zmartwić? 
Niewielki dyskomfort w miejscu wkłucia czy drobny siniak nie powinien być powodem do niepokoju. Efekt działa toksyny zaobserwujemy po 3-4 dniach, pełny po 14. Wtedy należy zgłosić się na wizytę kontrolną. Powinna nas zaniepokoić ewidentna asymetria – od razu uspokajamy, nikt z nas nie jest idealnie symetryczny i często podanie minimalnej ilości toksyny botulinowej podczas wizyty kontrolnej rozwiązuje problem.

4     5

Wróć do sekcji: Aktualności